این تابستان اینجوری کمپ بزن!
این تابستان اینجوری کمپ بزن!

این تابستان اینجوری کمپ بزن! : فصل تابستان یکی از فصل‌های مناسب برای طبیعت‌گردی و کمپینگ می‌باشد. فضای سبز و طبیعت در فصل تابستان دارای جلوه ویژه و منحصربه‌فرد و زیبایی است، یک منظره زیبا و دل‌انگیز که ما را برای طبیعت‌گردی و کمپینگ در تابستان ترغیب می‌کند.

بعید است کسی از کمپینگ تابستانی

 

بدش بیاید اما کمپینگ در ماه های تابستان نیاز به آمادگی و مراقبت خاصی دارد. آگاهی از خطرات ناشی از آفتاب تابستانی بسیار مهم است. در این مقاله مروری بر نکات کمپینگ در تابستان می کنیم تا سفر خوبی را تجربه کنید.

از جمله موانعی که در کمپینگ تابستانی با آن مواجه خواهید شد: ماشین ها و چادرها می توانند به طور غیر قابل تحملی داغ شوند، آفتاب سوختگی در بهترین حالت ممکن است ناراحت کننده و در بدترین حالت خطرناک باشد و گرما می تواند انرژی شما را تخلیه کند، سریعتر از آن که بتوانید یک بطری آب را بنوشید. تابستان فصلی است که اکثر مردم مرخصی دارند و زمان زیبایی برای بیرون رفتن است، بنابراین اجازه ندهید این موانع شما را متوقف کنند.

الکترولیت ها را فراموش نکنید!

در هوای گرم هیدراته بمانید، اگرچه دوباره پر کردن الکترولیت ها چندان کار دشواری نیست. از دست دادن الکترولیت ها می تواند منجر به کم آبی بدن و سایر شرایط جدی تر شود. برای جلوگیری از این امر، مقداری پودر یا قرص هیدراتاسیون را با خود به همراه داشته باشید.

همچنین حواستان باشد که نوشیدن  آب زیاد می تواند منجر به “هیپوناترمی” شود، یعنی زمانی که آب بیش از حد یا سدیم کافی در خون شما وجود ندارد. در هر صورت، در کمپینگ های تابستانی مراقب هیدراته نگه داشتن خود باشید.

وسایل خود را هوشمندانه بسته بندی کنید

علاوه بر اینکه باید تمامی وسایل موردنیاز را به همراه داشته باشید، فراموش نکنید که در کمپینگ فضای شما محدود است. این موضوع وقتی بیشتر اهمیت پیدا می‌ کند که مقصد شما نیازمند پیاده‌روی باشد. با این وجود حتی اگر بتوانید با ماشین به مقصد خود برسید، قادر نخواهید بود تا تمام لوازم خانه را به همراه داشته باشید! پس ‌نیاز دارید که لوازمی که بسته‌بندی می‌ کنید را هوشمندانه انتخاب کنید؛ بخصوص که هوا گرم است و امکان حمل بار سخت تر از فصول دیگر سال است.

به طبیعت توجه کنید

روح کمپینگ در توجه، محافظت و لذت‌بردن از طبیعت است. اگر قصد دارید تا نسل‌های بعدی هم بتوانند از طبیعت لذت ببرند، باید به‌اندازه کافی از آن محافظت کنید. با به‌همراه‌داشتن یک نایلون زباله و به‌سادگی، با جمع‌کردن زباله‌های خود، مخصوصاً پلاستیک و مشتقات آن، خدمت بزرگی به بشریت و طبیعت خواهید کرد.

غذای خود را فریز کنید

قبل از سفر کمپینگ، وعده های غذایی خود را از قبل منجمد کنید. نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و تلاش شما در زمان ناهار و شام می‌شود، بلکه به کاهش فشار از یخچال یا جعبه یخ نیز کمک می کند. همچنین مواد غذایی تازه می مانند و از فاسد شدن آنها جلوگیری می کنید.

چادر یا سایه بان همراه خود داشته باشید

در تابستان سایه همیشه در دسترس نیست و پیدا کردن جاییکه زیر نور مستقیم آفتاب نباشد از هفت خوان رستم سخت تر است! اگر چادر شما سایبان به اندازه کافی بزرگ ندارد سعی کنید جایی را برای کمپینگ انتخاب کنید که آلاچیق داشته باشد.

کلاه و کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید

علاوه بر محافظت در برابر اشعه های مضر فرابنفش، یک کلاه لبه پهن نیز برای خنک نگه داشتن سر و شانه های شما معجزه می کند. هنگام جمع آوری وسایل های کمپینگ لباس‌های آستین بلند،کرم‌های ضد آفتاب و عینک آفتابی، را فراموش نکنید. 

لباس های رنگ روشن، گشاد و قابل تنفس با خود ببرید

وقتی صحبت از لباس می شود، ایجاد تعادل برای دور نگه داشتن نور خورشید و حشرات و در عین حال اجازه دادن به بدن برای تنفس می‌تواند چالش برانگیز باشد. در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید چه لباسی را برای سفر تابستانی خود بپوشید:

 • رنگ های روشن بپوشید و از لباس های تیره خودداری کنید. لباس های رنگ روشن نور خورشید را منعکس می کنند و دمای بدن شما را پایین نگه می دارند. لباس های تیره گرما را جذب می کنند و دمای بدن را افزایش می دهند.
 • برای محافظت از پوست سر و صورت خود در برابر آفتاب، کلاه بگذارید.
 • برای محافظت از پوست در برابر آفتاب از SPF استفاده کنید و هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید. هر چه SPF بالاتر باشد از پوست شما محافظت بهتری خواهد داشت.
 • پارچه های مناسب تنفس ضروری هستند. پیراهن های نخی گشاد آستین بلند به پوست شما فضایی برای نفس کشیدن و احساس نسیم می دهد. سایر پارچه های محبوب برای خنک و شاداب نگه داشتن شما عبارتند از کتانی، پلی استر و نایلون.

برای دور نگه داشتن حشرات از نور گرم استفاده کنید

فصل تابستان بهترین زمان تولید پشه ها است و این کار را در آب انجام می دهند. با در نظر گرفتن این موضوع، فاصله ای بین آب و محل کمپینگ خود قرار دهید. مگس ها و به طور کلی حشرات می توانند هنگام آشپزی یا استراحت در فضای باز باعث اذیت شما شوند. تهیه یک توری با کیفیت از نیش زدگی شما کمک می کند.

اگر از نورپردازی در داخل و اطراف چادر خود استفاده می کنید، انتظار داشته باشید که حشرات به سمت چادر شما هجوم بیاورند. با این حال، نگران نباشید! اگر از نوع خاصی از نور استفاده کنید، این مشکل رفع می شود. نورهای سفید روشن حشرات را مانند پروانه به شعله جذب می کند، اما نور نارنجی گرمتر برای حشرات جذابیت کمتری دارد. 

چادر مسافرتی خوب تهیه کنید

ممکن است فکر کنید چون هوا گرم است به چادر کمپینگ خوب در شب نیازی ندارید. اما چادر چیزی است که باید دو بار درباره‌ی آن فکر کنید. حتی در کشورهای گرم، شب ممکن است بسیار سرد شود و باد بوزد. یک چادر با کیفیت به کنترل دما کمک می‌ کند و زمانی که بیرون باد می‌ وزد در جای خود محکم باقی می‌ ماند.

در نزدیکی آب کمپینگ کنید

کمپینگ کردن در نزدیکی آب، دمای پایین تری نسبت به مکان های بدون آب خواهد داشت. بنابراین، اگر برنامه‌های شما کاملاً مشخص نیست کمپینگ‌های ساحلی را بررسی کنید. اگرچه کمپینگ در نزدیکی رودخانه یا دریا معایب خود را دارد مانند حشرات بیشتر اما به امتحان کردنش می ارزد!

از غذاهای آماده و سرد استفاده کنید

پختن غذا با BBQ دودی در میان روزهای گرم تابستانی می تواند بسیار سخت باشد. سعی کنید پخت و پز را عصرها انجام دهید و از غذاهای سردی استفاده کنید که سریع و آسان آماده می شوند مانند غلات، ساندویچ، سالاد یا پاستا که از قبل در خانه تهیه کرده اید.

کیسه خواب را با چیز سبکتر دیگر عوض کنید

همه ما مشکل خوابیدن در طول موج گرما را می دانیم. کیسه خواب دنج معمولی خود را با یک کیسه خواب سبک و خنک تعویض کنید تا در طول شب های تابستان خنک و راحت بمانید. اگر هوا به طرز غیر قابل تحملی گرم است، ممکن است یک ملحفه نخی تمام چیزی باشد که نیاز دارید.

نوشیدنی های خود را در سطل آب خنک قرار دهید

یک نوشیدنی سرد خوب در زیر نور آفتاب یکی از لذت‌های ساده زندگی است و به یاد داشته باشید، سطل را در سایه نگه دارید! 

چادر خود را در روز پایین بیاورید

آیا تا به حال ماشین خود را در یک روز گرم زیر نور خورشید رها کرده اید؟ همین امر در مورد چادر شما نیز صدق می کند. بیرون گذاشتن چادر در طول روز احتمالاً فضای داخلی قابل مقایسه با سونا ایجاد می کند! توصیه ما این است چادر خود را در طول روز پایین بیاورید و زمانی که دما شروع به کاهش کرد دوباره آن را برپا کنید.

میان وعده های پر کالری همراه داشته باشید

مانند سطح هیدراتاسیون، سطح قند خون می تواند به سرعت در زمانی که در یک ماجراجویی قرار دارید کاهش یابد. برای گردش های روزانه که ممکن است نتوانید فوراً به کمپ برگردید و غذا بخورید، مقدار زیادی تنقلات پر کالری، بسته بندی شده و فاسد نشدنی بیاورید.

برای شرایط اضطراری آمادگی داشته باشید

احتمال آن کم است، اما گاهی اوقات موارد اورژانسی در کمپینگ نیز اتفاق می‌ افتد. همیشه هنگام کمپینگ راهی برای تماس اضطراری داشته باشید. اگر چه اکثر تلفن‌های همراه در جنگل آنتن خود از دست می‌ دهند، معمولا هنوز امکان برقراری تماس‌های اضطراری وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که گوشی شارژ شده و شارژر را همراه دارید. اگر زیاد به کمپینگ می روید، ارزش دارد یک تلفن ماهواره‌ای یا رادیویی خریداری کنید.

این تابستان اینجوری کمپ بزن!

خطرات کمپینگ در تابستان

 • مهم‌ترین نکته‌ای که حین کمپ کردن در تابستان باید به آن توجه کنید، آفتاب‌سوختگی و گرمازدگی است. آفتاب‌سوختگی در شرایطی که به آن توجه نکنید و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده نکنید، در مدت کوتاهی می‌ تواند بیماری‌هایی مثل سرطان پوست به همراه داشته باشد. اما گرمازدگی خطرناک‌تر از آفتاب‌سوختگی است. چون علائم و نشانه‌های آن قابل‌مشاهده نبوده و برخلاف آفتاب‌سوختگی کشنده است.
 • دومین خطر کمپینگ در تابستان، حملات حشرات است. در بهار و تابستان تعداد حشرات به میزان قابل‌ توجهی افزایش می‌ یابد و به دلیل وجود فصل جفت‌گیری، این حشرات خشن‌تر خواهند بود. مخصوصاً زنبورها در این دو فصل بسیار خشن هستند و سالانه بیشتر از هر موجود زنده دیگری (به جز انسان) باعث فوت انسان‌ها می‌ شوند.
 • غرق‌شدن در رودخانه‌ها و دریا، از خطرات دیگر کمپینگ در تابستان هستند که با توجه بیشتر به مسیر سیلاب‌ها، کف رودخانه‌ها و عمق آب می‌ توانید از آن جلوگیری کنید. آتش‌سوزی در طبیعت خطر دیگری است که می‌ تواند تجربه زیبای شما را تلخ کند. با خاموش‌کردن آتش و رهانکردن ظروف شیشه‌ای در طبیعت می‌ توانید از این خطر جلوگیری کنید.

نکته‌های امنیتی در کمپینگ تابستانی

با دنبال‌کردن این راهکارها، از هر گونه خطر غیرمترقبه دیگر جلوگیری کنید:

  • همیشه ارتباط با دیگر اعضای گروه را حفظ کنید.
  • شماره تماس‌های اضطراری محلی را در دسترس داشته باشید.
  • آتش خود را خاموش کنید.
  • همواره آب تمیز و غذای سالم را مصرف کنید.
  • محیط را تمیز نگه دارید و ضایعات را بازیافت کنید.
اشتراک گذاری