تاثیر کوهنوردی در جسم و روان
تاثیر کوهنوردی در جسم و روان

تاثیر کوهنوردی در جسم و روان

در سال ۲۰۱۶ اعلام شد که صخره نوردی به عنوان یک رویداد المپیک در بازی های توکیو ۲۰۲۰ برای اولین بار حضور خواهد داشت. از آن زمان به بعد، محبوبیت آن به شدت افزایش یافت. گزارشی که برای انجمن دیوارهای سنگنوردی بریتانیا گردآوری شده است نشان می دهد که در سال ۲۰۱۹، ۱.۵ میلیون نفر به طور مستقل در داخل خانه در بریتانیا صعود کرده اند که در مقایسه با دو سال قبل ۵۰ درصد افزایش داشته است. همچنین نشان داده شده است که تعداد سالن های ورزشی کوهنوردی سال به سال در آمریکای شمالی در حال افزایش است .زمانی که کوهنوردی به عنوان یک سرگرمی غیر متعارف و خطرناک تلقی می شد، بیشتر و بیشتر به سمت جریان اصلی حرکت می کند. این موضوع در مستند کوهنوردی Free Solo برنده اسکار بهترین فیلم مستند بلند در سال ۲۰۱۹ منعکس شده است و جزئیات سفر الکس هانولد را در حال صعود از ال کاپیتان (پارک ملی یوسمیتی) بدون طناب یا تجهیزات حفاظتی نشان می دهد.تعداد زیادی از مطالعات در مورد مزایای این ورزش در حال انجام است. خواسته های جسمی و روحی منحصر به فرد آن مدت هاست که شور و اشتیاق بسیاری از جامعه را برانگیخته است. با افزایش اخیر محبوبیت آن، محققان مشتاق هستند تا میزان سودمندی آن را مشخص کنند.با توجه به این موضوع، شکل‌های اصلی صخره‌نوردی و همچنین برخی از راه‌هایی را بیان می‌کنیم که از طریق آن سلامتی ما را بهبود می‌بخشد.

تاثیر کوهنوردی در جسم و روان

انواع سنگنوردی

ترد کوهنوردی

سنگ نوردی سنتی مستلزم قرار دادن تجهیزات ایمنی در قسمت های مختلف صخره هنگام صعود است. طول مسیرها متفاوت است – از ده تا صدها متر. دستگاه‌های مکانیکی – به نام هگز و مهره – در شکاف‌ها و شکاف‌های مختلف دیوار وارد می‌شوند. هر یک به یک کارابین متصل است که کوهنورد از طریق آن طناب خود را می زند. این کار کوهنورد را لنگر می اندازد و در صورت سقوط آنها را می گیرد. پس از اتمام صعود، تجهیزات حذف می شوند.

کوهنوردی ورزشی

کوهنوردان ورزشی مانند سنگ نوردی سنتی، با اتصال مهار خود به لنگرها در مسیری که بالا می روند صعود می کنند. با این حال، تفاوت این است که کوهنوردان ورزشی برای شکستن سقوط خود از پیچ و مهره های سوراخ شده در صفحه سنگ استفاده می کنند. کوهنورد در حالی که طناب را از طریق این وسایل دائمی می گذراند، از مسیر صعود می کند. این آن را جایگزین ایمن‌تری برای صخره نوردی می‌کند، زیرا نیازی نیست نگران شکستن یا افتادن لنگرهای موقتی باشید.

بولدرینگ

بولدرینگ محبوب ترین شکل کوهنوردی در بسیاری از کشورها است. بر خلاف بسیاری از انواع دیگر، طناب ها و مهارها استفاده نمی شوند و با تشک های تصادف بزرگ برای شکستن زمین خوردن جایگزین می شوند. به دلیل کمبود تجهیزات ایمنی، معمولا مسیرها برای حفظ فاصله ایمن از زمین کوتاه هستند. این فعالیت را می توان در فضای باز یا در سالن های ورزشی انجام داد: فرد فقط به یک تشک بولدرینگ نیاز دارد، ترجیحاً با کفش های کوهنوردی و گچ.

بالا رفتن با طناب

در بالا رفتن با طناب، کوهنورد خود را به طنابی که از بالای یک مسیر پایین می آید، می چسباند. معمولاً شخص دیگری به عنوان یک لنگر عمل می کند و یک سر طناب را نگه می دارد و سر دیگر از طریق یک پیچ در بالای نگهدارنده نهایی رد می شود. به زبان ساده، کوهنورد یک سر آن را به مهار خود می بندد و در حین بالا رفتن، فرد دیگر طناب را طوری می کشد که کشیده شود (معمولاً با استفاده از یک وسیله بند). این تضمین می کند که کوهنورد دور نمی افتد، زیرا نفر دوم وقتی از دیوار جدا می شود وزن خود را می گیرد. در حال حاضر بسیاری از سالن‌های ورزشی کوهنوردی دارای مهار خودکار هستند. اینها ماشین هایی هستند که طناب را از بالای دیوار پایین می آورند تا کوهنورد به تنهایی مسیر را طی کند.

انفرادی رایگان

انفرادی رایگان اساساً ترکیبی از بولدرینگ و کوهنوردی کمکی است: مسیرهای طولانی (و اغلب سخت) بدون مهار یا تجهیزات حفاظتی. یک شکل خطرناک از این ورزش، بسیاری از مردم در حالی که سعی می کردند از مسیرهایی بدون تجهیزات ایمنی بالا بروند، جان خود را از دست داده اند. بیشتر توسط کوهنوردان بسیار نخبه انجام می شود.

فواید فیزیکی

سیستم اسکلتی عضلانی

کوهنوردی بیشتر عضلات و تاندون های اصلی بدن و همچنین بسیاری از ماهیچه های کمتر مورد استفاده را کار می کند. برای انجام مانورهای پیچیده، پاها، بازوها، انگشتان، شانه ها و نیم تنه باید در هماهنگی نزدیک با یکدیگر کار کنند. بسیاری از گروه‌های عضلانی به طور هم‌زمان درگیر می‌شوند، اما تمرکز بر روی صعود است، برخلاف کار کردن با عضلات خاص. این منجر به یک تمرین منحصر به فرد برای تمام بدن می شود، بدون یکنواختی و کسالتی که ممکن است در یک باشگاه معمولی تجربه شود.

سیستم قلبی عروقی

صخره نوردی سنتی و کوهنوردی ورزشی برای کاردیو عالی هستند . با توجه به افزایش فاصله مسیرها، ضربان قلب و تنفس شما برای مدت طولانی بیشتر می شود. بولدرینگ همچنین می تواند کاردیو انجام دهد، اما مسیرهای صعودی را به صورت متوالی در بر می گیرد. این به این دلیل است که مسیرهای بولدرینگ کوتاه تر هستند و بنابراین افزایش تعداد تنفس شما دشوارتر است.

تعادل و هماهنگی

کار همزمان با بسیاری از گروه های عضلانی پیچیده است و به طور قابل توجهی تعادل و هماهنگی چشم و دست و پا را بهبود می بخشد. تعادل اساس بسیاری از تکنیک ها در کوهنوردی است، زیرا کوهنوردان باید وزن خود را به طور موثر در بسیاری از موقعیت های غیر معمول توزیع کنند.

انعطاف پذیری

بسیاری از صعودهای درجه بالاتر نیاز به انعطاف پذیری بالایی دارند. برخی از پایه ها در سطح شانه کوهنورد قرار می گیرند. برخی از آنها برای رسیدن به انقباض ستون فقرات نیاز دارند. این به عضلات شما کمک می کند تا حداکثر کارایی خود را انجام دهند و همچنین به جلوگیری از آسیب کمک می کند.

تاثیر کوهنوردی در جسم و روان

فواید ذهنی

افسردگی و اضطراب

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که کوهنوردی می تواند به طور قابل توجهی علائم اضطراب و افسردگی را کاهش دهد . ورزش بدنی به طور کلی برای بهبود سلامت روان مفید است. با این حال، به نظر می رسد که کوهنوردی بسیار مؤثر است. رضایت فوری پس از انجام یک صعود و معیارهای واضح پیشرفت به عنوان محرک های بزرگ در این ورزش عمل می کند. توسعه به طور باورنکردنی ملموس و سریع است، که اغلب برای بسیاری از ورزش ها و فعالیت ها صدق نمی کند.

حل مسئله

کوهنوردی همچنین به شما این فرصت را می دهد که مشکل را خلاقانه حل کنید . مسیرهای تعیین شده در سالن های ورزشی کوهنوردی اساساً یک پازل است که هم به قدرت بدنی و هم به هوش ذهنی نیاز دارد. در تلاش برای صعود به روش های مختلف تا رسیدن به یک راه حل، رضایت زیادی وجود دارد. علاوه بر این، راه‌حل «درست» وجود ندارد: هر کوهنوردی با توجه به قد، دستیابی، مهارت و غیره، به روشی متفاوت به مشکل برخورد می‌کند. 

ذهن آگاهی

به عنوان یک فعالیت با شدت بالا، کوهنوردی به تمرکز کامل شما نیاز دارد. این کار ذهن شما را از نگرانی‌ها و نگرانی‌های دیگر رها می‌کند و به شما امکان می‌دهد صرفاً در لحظه فکر کنید. نشان داده شده است که این امر بهزیستی روانی را تا حد زیادی بهبود می بخشد. با تعداد روزافزون حواس‌پرتی‌ها و خواسته‌ها، بسیاری از ما از خستگی ذهنی رنج می‌بریم یا در خطر آن هستیم. توانایی حذف خود از تجربیات گذشته و انتظارات برای آینده، و همچنین عمل بدون حواس پرتی، در عصر مدرن بسیار ارزشمند است، بنابراین جای تعجب نیست که افراد زیادی اخیراً به کوهنوردی روی آورده اند.

تاثیر کوهنوردی در جسم و روان

انجمن

اگرچه اغلب به عنوان یک ورزش انفرادی در نظر گرفته می شود، اما کوهنوردی یک فعالیت بسیار اجتماعی است. چه به صورت گروهی برای حل مشکل بولدرینگ کار کنید و چه به عنوان حامی دیگران، یک حس رفاقت قوی در جامعه کوهنوردی وجود دارد. با هدفی مشترک، کوهنوردی موانع اجتماعی را از بین می‌برد و می‌تواند ما را با افراد مختلف از هر طبقه‌ای آشنا کند. داشتن یک شبکه اجتماعی قوی بسیار مهم است و تاثیر کوهنوردی بر سلامت کلی را بیشتر می کند.

مجله ورزش MDPI یک فضای انتشار عالی برای مطالعات مرتبط با علوم ورزشی فراهم می کند. این شامل مقالاتی است که تغذیه ورزشی، ارگونومی، و مدیریت آسیب های ورزشی را پوشش می دهد.

تاثیر کوهنوردی در جسم و روان

 

برای خواندن مطالب علمی و کوهنوردی از مجله کالابت بخوانید 

اشتراک گذاری