نکات ایمنی مهم هنگام کوه نوردی
نکات ایمنی مهم هنگام کوه نوردی

نکات ایمنی مهم هنگام کوه نوردی

در کوهنوردی به چه چیزهایی دقت کنیم ؟

کوهنوردی می‌تواند تجربه‌ای فوق‌العاده ارزشمند باشد که مناظر خیره‌کننده و حس واقعی موفقیت را ارائه می‌دهد، اما خطراتی نیز به همراه دارد. برای اطمینان از اینکه بهترین استفاده را از ماجراجویی کوهنوردی خود می‌برید، در اینجا چند نکته ایمنی کوهنوردی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:

۱. مطمئن شوید که تجهیزات مناسب را دارید و می دانید چگونه از آنها به درستی استفاده کنید:

تجهیزات کوهنوردی با کیفیت، مانند کلاه ایمنی یا لباس مناسب برای شرایط آب و هوایی مختلف، برای ایمن بودن در هنگام صخره نوردی بسیار مهم است. هر کوهنوردی بدون توجه به سطح مهارتش ممکن است اشتباه کند و سقوط کند. بنابراین مهم است که همیشه از سر خود محافظت کنید.

  • همیشه قبل از شروع صعود، گره های خود را بررسی کنید و به خصوص مراقب گره بند کشی کوهنورد اصلی باشید. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که هر دو دستگاه طناب و بند با یک کارابین قفل بر روی بند به مهار وصل شده اند.
  • هنگام کوهنوردی، همیشه از طنابی استفاده کنید که به اندازه کافی بلند باشد تا به لنگرها و هر طاقچه بالقوه برسید. اگر مطمئن نیستید که طناب به اندازه کافی بلند است، برای جلوگیری از افتادن، یک گره در انتهای دم ببندید.
  • همیشه طناب خود را روی پای خود قرار دهید، نه در پشت یا بین آنها. این به شما کمک می کند تا از هر گونه تصادف جلوگیری کنید. اگر قرار بود زمین بخورید و طناب بالای پای شما نبود، وارونه می افتادید و خطر آسیب دیدن خود را تهدید می کردید.
  • علاوه بر این، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. خورشید در ارتفاعات شدیدتر است، به خصوص اگر برف باشد. دافع حشرات در ماه‌های گرم‌تر حیاتی می‌شود، در حالی که لباس‌های رنگ روشن می‌توانند به شما کمک کنند خنک‌تر بمانید و آفات کمتر جذب شما می‌شوند.
  • برای اینکه وزن وسایل خود را به بهترین نحو تقسیم کنید، از یک کوله پشتی با تسمه های پددار و کمربند کمری استفاده کنید. کوله پشتی شما باید به خوبی جا بگیرد و حداقل دو بند داشته باشد.
  • اگر خود را در اعماق کوه می بینید، به یاد داشته باشید که غذا و آب را بسته بندی کنید. بلند بودن، هیدراته ماندن را سخت تر می کند، زیرا تمایل دارید بیشتر عرق کنید.

۲. در حد توانایی خود صعود کنید. 

به منظور جلوگیری از هر گونه آسیب احتمالی، مطمئن شوید که از سطح آمادگی جسمانی خود آگاه هستید و آن را با مهارت های مورد نیاز برای پیاده روی یا صعود مقایسه کنید. همچنین، چیز جدیدی را که قبلاً انجام نداده اید، امتحان نکنید. هنگام پیاده روی یا کوهنوردی انفرادی با سرعت متوسطی حرکت کنید – مهم است که هنگام انجام این فعالیت ها به تنهایی محتاط باشید.

هرگز سعی نکنید بدون مهارت های مناسب و آموزش کوهنوردی مورد نیاز برای آن نقطه خاص کوهنوردی، صعود کنید . شرایط و مهارت های لازم می تواند از مکانی به مکان دیگر بسیار متفاوت باشد. اگر از توانایی های خود یا کسانی که در گروه خود هستند مطمئن نیستید، به استخدام یک راهنما یا دریافت آموزش حرفه ای فکر کنید.

۳-برنامه داشته باشید

آمادگی برای بدترین سناریو در هر سفر ضروری است. اگر نمی‌دانید که اگر فردی مجروح یا مریض شود، آب و هوا بدتر شود یا برنامه‌هایتان تغییر کند، چه کاری باید انجام دهید، مهم است که قبل از رفتن، برنامه‌ای داشته باشید.

قبل از هر سفر، در مورد زمان قابل قبولی برای گردش تصمیم بگیرید و مطمئن شوید که شخص دیگری از برنامه سفر شما در مواقع اضطراری مطلع است. به این ترتیب، اگر در زمانی که شما نیستید، اتفاقی بیفتد، می‌توانید سریع و قاطعانه عمل کنید.

۴. اجازه دهید کسی بداند کجا می روید

قبل از اینکه به پیاده روی خود بروید، مطمئن شوید که به یکی از دوستان یا اعضای خانواده مسیر برنامه ریزی شده خود و اینکه چه زمانی را پیش بینی می کنید که برگردید، بگویید. با داشتن کسی که از محل اختفای شما آگاه باشد، می تواند در صورت بروز هر گونه نگرانی ایمنی، مراقب شما باشد – مثلاً اگر قرار است زمین بخورید و آسیب ببینید. به این ترتیب، اگر اتفاقی بیفتد و در زمان مورد انتظار برنگردید، آنها می‌دانند با چه کسی تماس بگیرند.

۵. در مواقع اضطراری برای نجات خود آماده باشید.

هیچ کس نمی تواند ایمنی شما را تضمین کند، و در بیشتر مکان ها نباید به خدمات تلفن همراه اعتماد کنید. درعوض، همیشه برنامه ای برای نجات خود داشته باشید و آماده باشید که اگر اتفاق غیرمنتظره ای رخ داد، با صدای بلند درخواست کمک کنید.

اگر یک تلفن کار در دسترس دارید، شماره تماس اضطراری آن کشور را بگیرید و آماده باشید تا ماهیت آسیب یا تصادف، تعداد افرادی که درگیر هستند، دقیقاً کجا هستید (از جمله نشانه‌ها یا ویژگی‌های شناخته شده) و در نهایت یک محل ملاقات آسان در نزدیکی ایجاد کنید تا امدادگران بتوانند راحت تر شما را پیدا کنند. در نهایت، گزارش همه صدمات مرتبط با کوهنوردی مهم است – حتی آنهایی که به اندازه کافی جدی به نظر نمی رسند که نیاز به کمک خارجی داشته باشند.

نکات ایمنی مهم هنگام کوه نوردی

 نکات ایمنی مهم هنگام کوه نوردی

۶- برای هر آب و هوایی آماده باشید

شرایط سخت در کوهپیمایی می تواند کشنده باشد. قبل از رفتن، گزارش آب و هوا را از شب قبل و همچنین صبح بررسی کنید. اگر آب و هوای بد پیش بینی می شود، آن را به خطر نیندازید. برنامه های خود را لغو کنید و فردا دوباره تلاش کنید. کوه ها همچنان منتظر شما خواهند بود.

قبل از حرکت حتماً پیش بینی آب و هوا را بررسی کنید، اما در صورت تغییر دما، همیشه چند لایه اضافی بسته بندی کنید. هرچه ارتفاع بیشتری داشته باشید، به خورشید نزدیک‌تر می‌شوید، بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب و محافظت از خود در برابر اشعه‌های مضر آن بسیار مهم است. آفتاب‌سوختگی نه تنها می‌تواند در لحظه دردناک باشد، بلکه می‌تواند اثرات طولانی‌مدتی برای سلامتی داشته باشد. بنابراین حتی اگر بیرون هوا بارانی یا ابری است، به یاد داشته باشید که کرم ضد آفتاب بزنید و آن را در طول روز دوباره استفاده کنید.

۷. مطمئن شوید که گروه شما شرایط ارتباطی واضحی دارد و می داند چه زمانی از آنها استفاده کند. 

نکات ایمنی مهم هنگام کوه نوردی

باد و سایر صداهای خارجی می توانند شنیدن یکدیگر را بسیار پیچیده کنند. قبل از اینکه به ماجراجویی کوهنوردی خود بپردازید، مطمئن شوید که همه برنامه ارتباط غیرکلامی را درک کرده اند .

این می تواند شامل سوت برای خطر و حرکات دست برای مسیرها باشد. با داشتن یک برنامه مشخص و درک نحوه برقراری ارتباط صحیح با یکدیگر، به حفظ ایمنی همه افراد در هنگام صخره نوردی کمک خواهید کرد.

با رعایت این نکات ایمنی کوهنوردی می توانید یک کوهنوردی ایمن و موفق داشته باشید. به یاد داشته باشید که همیشه برای بدترین سناریو آماده باشید، تجهیزات و لباس های خود را دوباره چک کنید، با گروه خود ارتباط برقرار کنید، و مهمتر از همه – از منظره لذت ببرید! با اقدامات احتیاطی مناسب قبل از شروع یک ماجراجویی در کوهستان، سفر می تواند یکی از لذت بخش ترین تجربه ها باشد. بنابراین اجازه ندهید ترس شما را از کاوش باز دارد – فقط مطمئن شوید که ایمنی اولویت شماره یک شماست.

 

اشتراک گذاری