هیچ منطقه قربانی نیست
هیچ منطقه قربانی نیست

هیچ منطقه قربانی نیست

من تعجب کردم که در یک صبح اواسط آوریل در مرکز آریزونا چقدر سرد بود. در نور قبل از طلوع، هنوز می‌توانستم درخشش نارنجی منطقه مترو فونیکس را ببینم که برآمدگی‌های چرخان آپاچی لیپ در غرب کمپ اوک فلت را برجسته می‌کند. Chi’chil Biłdagoteel یا Oak Flat، برای قبیله سان کارلوس آپاچی مقدس است و نقش مهمی در دارو، غذا و مراسم آنها دارد. از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۳، همچنین محل برگزاری مسابقه بولدرینگ فونیکس بود که زمانی محل آزمایش برخی از بهترین کوهنوردان آمریکایی بود. وقتی خورشید از پشت سرم طلوع کرد، وقتی دوستانم تارا کرژنر و آرون مایک بلند شدند، صدای خش خش کیسه خواب ها و بسته شدن در یک ون را شنیدم. این اولین باری بود که آنها از Oak Flat بازدید می کردند. برای ما، به عنوان کوهنوردان بومی، این مکان نشان دهنده تقاطع هویت ما است.

یک دقیقه بعد، وقتی تامی کالدول برای روز ما آماده می‌شد، صدای برخورد لنت‌های تصادف به زمین را شنیدم. او می‌گوید مسابقات سنگنوردی که دهه‌ها پیش در اینجا برگزار شد، او را به کوه‌نوردی تبدیل کرد که امروز است، اما این اولین باری بود که از آن زمان به اوک فلت بازمی‌گشت. ما چهار نفر اینجا بودیم تا زمانی را با هم در این مکان بگذرانیم، از زمین بیاموزیم و در مورد مبارزه برای محافظت از این منطقه در برابر یک پروژه معدنی جدید که می تواند اوک فلت را در طول عمرمان پاک کند، بیشتر بیاموزیم.

هیچ منطقه قربانی نیست
لن نسفر در فیلم The Pyramid (V10) نقش آرون را دارد.

با گرم شدن خورشید زمین اطراف ما، سرعت ما تندتر شد. ما در امتداد جاده آسفالته ای که از کمپ ما تا یک خروجی خاکی امتداد داشت راه افتادیم. از آنجا، مجموعه ای از تخته سنگ ها را در سراسر دره دیدیم که به نظر می رسید با توضیحات کتاب راهنما مطابقت دارد. ما از طریق یک خندق حکاکی شده در آب در دال های آتشفشانی به دره کوچکی افتادیم. پوست مانزانیتا قرمز در نور صبح می درخشید. از میان بلوط‌های خرپا، فقط چند صد فوت دورتر، یک تپه شن خاکستری که بالای آن یک سازه فلزی خرپایی بر فراز ما قرار داشت. این چاه معدنی ۷۰۰۰ فوتی بود که توسط Resolution Copper برای استخراج سنگ معدن مس مدفون در اعماق زمین ساخته شد.

هیچ منطقه قربانی نیست

به عنوان یک فرد ناواهو که در جنوب غربی بزرگ شده‌ام، اثرات شیوه‌های معدن‌کاری مهاجرنشین-استعماری را دیده‌ام که همچنان در جامعه من موج می‌زند. در قرن‌های ۱۶ و ۱۷، اسپانیایی‌ها نیروی کار برده‌های بومی را برای معادن خود در مکزیک وارد کردند، از جمله تعداد بی‌شمار آپاچی، ناواهو و پوئبلو. بعدها، شایعات اعتصابات طلا و نقره در بیابان ها و کوه های غربی ایالات متحده، رویاهای تب توسعه طلبانه و سلب مالکیت خشونت آمیز بومیان را برانگیخت. دولت فدرال این تصرفات زمین را با قانون عمومی معدن سال ۱۸۷۲ تدوین کرد. این قانون به افراد و شرکت ها اجازه می دهد تا به دنبال مواد معدنی در زمین های عمومی فدرال باشند – تا به امروز، این اجازه را می دهد که ادعاهای مربوط به هر گونه اکتشاف معدنی با قرار دادن سهام تحت اللفظی در سهام مورد بحث قرار گیرد. زمین انتقادات به این قانون فدرال متعدد است: هیچ مقرراتی برای رسیدگی به حفاظت از محیط زیست وجود ندارد. برای قبایل یا دولت فدرال هیچ مقرراتی در مورد حق امتیاز گنجانده نشده است. و هیچ حمایتی برای منافع قبیله ای یا مشورت وجود ندارد.

هیچ منطقه قربانی نیست
تامی کالدول، آرون و لن نگاهی دقیق‌تر به محور معدنی که قبلاً در Oak Flat ساخته شده بود می‌بینند.

معدن پیشنهادی در اینجا توسط Resolution Copper از تکنیکی به نام غارنوردی بلوک استفاده می‌کند، که اساساً نسخه‌ای وارونه از بسیاری از معادن روباز مشترک در این منطقه است. تیم معدن تونلی برای استخراج سنگ از زیر ذخایر مس حفر می کرد و یک فضای خالی زیرزمینی ایجاد می کرد که در نهایت زیر وزن زمین بالای آن فرو می ریزد. تخمین ها در مورد اندازه سوراخ سینک برای این معدن متفاوت است. بهترین سناریو، ممکن است تقریباً ۲ مایل قطر و ۱۰۰۰ فوت عمق داشته باشد. بدترین حالت هنوز دیده نشده است. صرف نظر از اندازه نهایی آن، اثرات آن قطعی است: تخریب مکان‌های فرهنگی کلیدی بومی، مناطق کوهنوردی و زیستگاه حیات وحش، و برداشت‌های زیاد از سطح آب در یک منطقه در حال حاضر خشک.

علیرغم این واقعیت که آریزونا و کل حوضه رودخانه کلرادو در حال حاضر در یکی از شدیدترین خشکسالی‌های هزاره‌های گذشته هستند، معدن Resolution Copper صدها میلیارد گالن از سفره‌های زیرزمینی مجاور تخلیه می‌کند و عملاً آب اوک فلت را آب‌گیری می‌کند و چشمه‌ها و نهرهای حیاتی آن را از بین می‌برد. . جیمز ولز، یک هیدرولوژیست شخص ثالث، در شهادتی در سال ۲۰۲۱ به کنگره، تخمین زد که معدن به حدود ۲۵۰ میلیارد گالن آب نیاز دارد که به طور قابل توجهی بالاتر از تخمین های Resolution Copper است. این مقدار آب برای تامین آب یک شهر ۱۴۰۰۰۰ نفری برای ۵۰ سال کافی است. گزارش ولز به جدیدترین مطالعه دپارتمان منابع آب آریزونا اشاره می‌کند که «پیش‌بینی می‌کرد تقاضا در آینده قابل پیش‌بینی بیشتر از عرضه باشد»، حتی بدون معدن، و «از دست دادن غیرقابل برگشت ظرفیت آبخوان به دلیل پمپاژ بیش از حد».

هیچ منطقه قربانی نیست
وقتی تامی او را می‌بیند، آرون از خود بیزار می‌شود.

البته، Resolution Copper به ما اطمینان می دهد که تأثیر آنها حداقل خواهد بود و آنها به جوامع بومی احترام می گذارند. آنها در وب سایت خود ادعا می کنند:

“در Resolution Copper، ما می دانیم که با گوش دادن به دیدگاه های جامعه و مشارکت با سهامداران جامعه، از جمله قبایل بومی آمریکا از آریزونا و نیومکزیکو که روابط تاریخی با این منطقه دارند، بهترین نتایج را به دست می آوریم. ما به حاکمیت جوامع قبیله ای احترام می گذاریم و می دانیم که قبایل دارای منافع فرهنگی فراتر از رزرو خود هستند. رزولوشن مس متعهد به حفظ میراث فرهنگی بومیان آمریکا و در عین حال توسعه مشارکت ها و به ارمغان آوردن منافع پایدار برای کل منطقه است.

هیچ منطقه قربانی نیست
هارون در قطب توتم (۵.۱۰c/d). دره کوئین کریک، آریزونا.

شایان ذکر است که Resolution Copper یک سرمایه گذاری مشترک است که توسط دو شرکت بزرگ معدنی چندملیتی Rio Tinto و BHP Billiton ایجاد شده است. بر اساس اقدامات گذشته آنها، حق دارید به صداقت آنها شک کنید. در سال ۲۰۲۰، BHP آماده بود بیش از ۴۰ سایت بومی در استرالیای غربی را نابود کند تا استخراج سنگ آهن خود را گسترش دهد. پس از آن که ریوتینتو یک مکان ۴۶۰۰۰ ساله در تنگه جووکان در استرالیا را که برای اجداد قوم پوتو کونتی کورراما و پینیکورا مقدس بود، تخریب کرد، این طرح پس از اعتراض متوقف شد. ریوتینتو در پاسخ به درخواست رسمی دولت استرالیا در مورد تخریب سایت دره جوکان، بیانیه‌ای عمومی منتشر کرد: «به عنوان یک تجارت، ما متعهد هستیم که از این رویداد درس بگیریم تا از تخریب مکان‌های میراث باستان‌شناسی استثنایی اطمینان حاصل کنیم. و اهمیت فرهنگی دیگر هرگز تکرار نمی‌شود، و اینکه آن‌ها «هر فعالیتی را که پتانسیل تأثیرگذاری بر سایت‌های میراث را داشته باشد، دوباره ارزیابی خواهند کرد».

هیچ منطقه قربانی نیست
آرون به چشم‌انداز وسیعی نگاه می‌کند که در صورت اجازه ساخت معدن Oak Flat، می‌تواند به دهانه‌ای به وسعت مایل‌ها تبدیل شود.

برای Wendsler Nosie Sr.، رئیس سابق و عضو شورای قبیله San Carlos Apache و یکی از مخالفان دیرینه معدن Oak Flat، خطرات این مبارزه روشن است. از یک بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط Apache Stronghold، سازمان غیرانتفاعی Nosie که به حفاظت از Oak Flat و مکان‌های مقدس آن اختصاص دارد، او می‌گوید: «هر چیزی در سرزمین فدرال ایمن نیست، وجود ما هیچ ارتباطی برای ما ندارد که هنوز در این منطقه اسیران جنگی محسوب می‌شویم. کشور. وقتی پای دین به میان می‌آید، همه دین در معرض تهدید قرار می‌گیرد، آنها مالک همه زمین‌ها و همه دارایی‌ها هستند که چه مقدس و چه مقدس، معنایی ندارد.»

Nosie و Apache Stronghold از سال ۲۰۱۴ با پروژه Resolution Copper مبارزه می کنند، زمانی که انتقال زمین اصلی که این معدن را امکان پذیر کرد به قانون تبدیل شد. با این حال، این مبارزه ریشه ای دیرینه دارد و به اولین درگیری ها بین استعمارگران و قبایل در این منطقه باز می گردد. درگیری و حذف اجباری مردم آپاچی از اوک فلت در اواسط دهه ۱۸۰۰ با جنگ جیکاریلا آغاز شد و در دهه های بعد با هجوم نسل کشی معدنچیان و شهرک نشینان تشدید شد. جدایی اجباری آپاچی ها از سرزمینشان از آن زمان برای تضعیف ادعای قبایل در مورد این مکان مورد استفاده قرار گرفت و حامیان گسترش معدن مس ارتباط آنها را ضعیف توصیف کردند.

هیچ منطقه قربانی نیست
این متات ها در Oak Flat توسط مردم بومی استفاده می شد و احتمالاً بلوط ها را به آرد آسیاب می کردند. قدمت برخی از آنها به قرن ها پیش می رسد.

بی اصالتی بودن این استدلال در زمین وجود دارد: وقتی از میان نخلستان‌های بلوط عبور می‌کردیم، چندین متات و سوراخ‌های آسیاب را دیدیم که احتمالاً برای خرد کردن بلوط‌ها به آرد استفاده می‌شد، نزدیک تخته سنگ‌هایی که کمتر دیده می‌شدند و در کنار پیچ و مهره‌ها در بالای هایبال. صعود می کند. (تامی می گوید که مسابقات بولدرینگ اولیه به خاطر ایمنی کوهنوردان جوانترشان بود و نیاز به مشکلات بلندتری داشت که از بالا بروند.)

در دبیرستان، یاد گرفتم که منطقه ای که در نزدیکی چهار گوشه بزرگ شدم، “منطقه قربانی” در نظر گرفته می شود. این مفهوم توسط آکادمی ملی علوم برای توصیف منطقه ای که ارزش ویران شدن دارد، استفاده شد، معامله ای که توسط سیاست گذاران هسته ای و انرژی در طول جنگ سرد انجام شد. همه اینها به خاطر استقلال انرژی بود. بحران انرژی در اوایل دهه ۱۹۷۰ منجر به افزایش تقاضا برای اکتشاف نفت و گاز و توسعه جایگزین های نفتی مانند مایع سازی زغال سنگ و شیل نفتی شد. همه اینها زیر وطن اجدادی من نشسته بود. بیش از ۱۰۰۰ معدن اورانیوم و بسیاری از آسیاب های اورانیوم در سراسر جنوب غربی بزرگتر در طول جنگ سرد، عمدتاً در سرزمین های ملت ناواهو ساخته شد. اکثر این سایت ها در حال حاضر متروکه شده اند. در پی آنها آلودگی رادیواکتیو، تخریب مکان‌های مقدس، سفره‌های زیرزمینی آب تخلیه شده و اثرات گسترده‌ای بر سلامتی مردم من از آلودگی باقی ماند. با این حال، این امر به نام امنیت ملی – راهی برای محافظت از کشورمان در برابر تهدیدات خارجی – ضروری تشخیص داده شد. برای آمریکا، این نوع فداکاری ها به عنوان یک “پیشرفت” ضروری تلقی شده است.

هیچ منطقه قربانی نیست
تامی زمین های سرگرم کننده و آسان را بالا می برد.

فشار ما برای انرژی با کربن کمتر به تقاضای موادی که معادنی مانند Resolution Copper تولید خواهند کرد کمک می کند: مواد نیمه رسانا مورد استفاده در بسته های باتری، الکترونیک و شبکه برق ما، همگی تقاضای جهانی برای مس را افزایش می دهند. صفحه‌ای که روی آن این کلمات را می‌خوانید، تجهیزاتی که برای شارژ دستگاه شما استفاده می‌شود، شاید پنل‌های خورشیدی که این الکتریسیته از آن‌ها تامین می‌شود، همگی به مس نیاز دارند. از کمپ Oak Flat به سمت غرب حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد تا از محوطه بیرونی منطقه متروی فینیکس رانندگی کنید، اما نزدیک به ۸۰ مایل است و اگر بخواهید از آن عبور کنید نزدیک به یک ساعت و نیم بدون ترافیک طول می کشد. تغییرات قابل توجهی که برای شهرهایی مانند این در آینده انرژی کم کربن مورد نیاز است، در حال انجام است: پنل های خورشیدی سقف های زیادی را می پوشانند، اتومبیل های برقی به طور فزاینده ای متداول می شوند، اسکوترهای برقی در پیاده روها شلوغ می شوند و تقریباً تمام عابران پیاده که در امتداد دریاچه مصنوعی شهر تمپ قدم می زنند، هوشمند حمل می کنند. تلفن – مقیاس و تقاضا برای منابع فقط برای این یک شهر غیرقابل درک است.

هیچ منطقه قربانی نیست
تامی چند جواهر به سبک عریض پیدا می کند.

اگرچه Resolution Copper قول نداده است که سنگ معدنی را که منحصراً برای نوآوری انرژی پاک استخراج می کند بفروشد، اما این ارتباطی است که شرکت به وضوح می خواهد ایجاد کند. در وب‌سایت Resolution Copper، اولین چیزی که می‌بینید ویدیویی است که نشان می‌دهد قرقره‌های مس جای خود را به میدان‌های توربین‌های بادی، پنل‌های خورشیدی و وسایل نقلیه الکتریکی می‌دهند. در زیر گرافیک نرم، این شرکت ادعا می‌کند که معدنش «جهان را با مس مورد نیاز برای حمایت از نوآوری‌های تکنولوژیکی و محیطی در حال انجام تأمین می‌کند».

خواه این هدفی باشد که Resolution Copper بخش زیادی از سنگ معدن را به فروش می رساند یا خیر، واضح است که مس برای کمک به سوخت اقتصادی که به سمت انرژی پاک می رود مورد نیاز است. اما ما نمی‌توانیم تأثیر زیست‌محیطی استخراج منابع لازم برای ساختن آن آینده را نادیده بگیریم.

انرژی «پاک» یا «تجدیدپذیر» به سادگی به معنای کاهش انتشار کربن است. لزوماً ارزش سهام یا سایر اثرات زیست محیطی را در نظر نمی گیرد. برخی این دیدگاه را به عنوان “دید تونل کربن” توصیف کرده اند. ما نمی‌توانیم به انرژی‌های تجدیدپذیر، برق‌رسانی وسایل نقلیه و وسایل الکترونیکی که همراه آنها هستند، مجوز کامل بدهیم، فقط به این دلیل که انتشار کمتری نسبت به سوخت‌های فسیلی دارند. همانطور که برای رسیدگی به بحران آب و هوایی خود تلاش می کنیم، باید آگاه باشیم که مناطق قربانی همچنان در امتداد خطوط قدرت موجود که توسط استعمار و نژادپرستی ایجاد شده اند، سقوط خواهند کرد. آیا تبدیل Oak Flat به سوراخی با عرض مایل ها قربانی ضروری برای تبدیل شهرهایی مانند فونیکس به کلان شهر درخشان آینده است؟

هیچ منطقه قربانی نیست
لن و تامی روی تخته سنگ‌ها و تماشای مناظر Oak Flat.

در اوک فلت، تارا، آرون، تامی و من یک خط الراس را از میان یک خندق کوچک عبور دادیم و با زیبایی در اطراف تکه‌ای از گیاهان سوتول و درختان بلوط کوچک گشتیم. ساقه های مومی شکل گیاهان سوتول در حالی که برگ های سبز مایل به آبی و خنجر مانند آنها به سمت بیرون از پایه هایشان بیرون می زدند، بر فراز ما بلند می شدند. علیرغم ظاهر خاردار آن، این گیاه خوراکی است و در بسیاری از سنت های فرهنگی قوم آپاچی از جمله طناب بافی و سبد بافی استفاده می شود. در مقابل ما، سه تخته سنگ سایه بزرگی بر روی صخره های آتشفشانی صافی که از خاک شنی بیرون می آید، انداخته اند. توالی‌های آشکاری روی تخته سنگ میانی وجود داشت که می‌توانست به یک قطعه آزمایشی غرورآفرین متصل شود، اما در منطقه سقوط آن، یک جفت سوراخ و متات‌های آسیاب صد ساله دیگری قرار داشت. اینجا جایی برای صعود نبود.

ما چهار نفر در گرمای ظهر، در کنار متات ها، زیر تخته سنگ نشسته بودیم و احساس می کردیم پاره شده ایم. هیچ راهی برای بالا رفتن از آن بدون فرورفتن روی سوراخ های سنگ زنی وجود نداشت. به نظر می‌رسید که تنش خواسته‌های رقیب خودمان منعکس‌کننده دیگر خواسته‌هایی است که در این منظره وجود دارد. همانطور که تصمیم خود را گرفتیم، به تپه های متحرک و دره های پیچ در پیچ نگاه کردیم. ما باید کلیت تصویر را در مسیر خود به سوی آینده ای با انرژی کم کربن در نظر بگیریم، تا اطمینان حاصل کنیم که اشتباهات گذشته را تکرار نمی کنیم و در نهایت چیزی را که برای صرفه جویی در نظر گرفته ایم نابود نمی کنیم. هرچقدر هم که دلیل نجیب باشد، هیچ چیز ارزش قربانی کردن فضاهای مقدسی مانند Oak Flat را ندارد.

برای خواندن داستان های دیگر کوهنوردی  در مجله کالابت بخوانید 

اشتراک گذاری